Starostlivosť o bazén

Bez správnej údržby sa životnosť bazénu výrazne skracuje a kúpanie v neudržiavanej vode rozhodne nie je tým správnym pôžitkom. Dodržiavaním základných pravidiel však údržba priezračnej vody vo Vašom bazéne nemusí byť žiaden problém.


1. Bazénová chémia

Bazénová chémia slúži na udržanie správnej kvality vody v bazéne. Jej vhodné použitie má vplyv na pH vody. Hodnotu pH zistíme pomocou pH testerov. Keď je pH príliš vysoké alebo naopak nízke, môže to nielen spôsobiť znečistenie vody, ale pri pravidelnom užívaní tiež zdravotné komplikácie. Odporúčaná hodnota pH sa pri bazénovej vode pohybuje medzi 6,8 a 7,2. Ak sa pH vody nachádza mimo tohto rozmedzia, je potrebné ho do neho vrátiť vhodnými prípravkami. Vyššie pH vedie k tvorbe minerálnych zákalov, nižšie zas spôsobuje koróziu kovových povrchov.

Štandardne sa používajú výrobky obsahujúce chlór, ktorý by mal byť v bazéne prítomný v koncentrácii 0,3-0,6 mg na liter vody. Alternatívou sú tzv. bezchlórové prípravky, vďaka ktorým sa vyhnete zápachu chlóru, ktorý je pre mnoho ľudí nepríjemný. Tieto prípravky navyše nedráždia citlivejšiu pokožku, sliznicu alebo oči a sú šetrnejšie k prírode. Na trhu je dostupná i bezchlórová dezinfekcia vhodná do detských bazénov.

Vhodné je vybaviť sa tiež tzv. algicídmi, teda prípravkami hubiacimi riasy a slúžiacimi aj ako prevencia. Spóry rias sú totiž neustále prenášané do bazéna prostredníctvom prachu, vetra a dažďa. Teplá voda a slnečné svetlo potom vytvárajú ideálne podmienky pre ich rozvoj.

Obľúbené sú takisto vločkovacie prípravky, ktoré ľahko a rýchlo zbavia vodu nepríjemných zákalov, ktorých príčinou sú čiastočky zeminy, farbív alebo organických zlúčenín. Vločkovač z nich zrazením vytvorí objemnejšie vločky, ktoré potom zachytí filter alebo je možné ich povysávať z dna.

2. Bazénová filtrácia

Na čistenie vody v bazéne je bezpodmienečne nutné, aby ste používali tiež filtračné zariadenie. Mnoho ľudí si myslí, že filtrácia je zbytočný prepych a k čistej vode postačí chémia. Je to však omyl. Existuje pritom niekoľko typov filtračných zariadení. Pre klasické domáce bazény je vhodná najmä bazénová filtrácia piesková, ktorá v princípe funguje tak, ako sa voda prirodzene filtruje v prírode, alebo kartušová, ktorá je lacnejšia, no menej účinná ako piesková.

3. Bazénový vysávač 

Aby bola voda čistá, nevyhneme sa ani mechanickému čisteniu vody. Vo chvíli, keď do vody v bazéne napadajú väčšie nečistoty, možno použiť aj bazénový vysávač. Jeho pomocou sa odstraňujú najmä tie nečistoty, ktoré vadia pri kúpaní a sú vidieť na prvý pohľad.

4.Bazénové kefy

Dôležitým faktorom pre udržanie čistej vody v bazéne je zabrániť usádzaniu nečistôt na jeho dne a stenách. Na dôkladné čistenie bazénov možno použiť aj špeciálnu bazénovú kefu. Tá dokáže vyčistiť nečistoty, ktoré sa usadia na dne či stranách bazénu. Ideálne je jeho použitie vo chvíli, keď je bazén ešte vypustený.

5. Zakrývanie bazénov

Praktickým riešením, ktoré pomáha udržať kvalitu vody v bazéne, je zastrešenie. Vďaka prekrytiu vodnej plochy do vody nepadajú častice zo vzduchu a okolitého prostredia, voda nie je tak rýchlo znečisťovaná. Zastrešenie bazénu má aj ďalší význam- predlžuje kúpaciu sezónu, lebo bazén je možné využívať aj počas chladnejšieho obdobia. Ak nemáme možnosť bazén zastrešiť, čiastočnou náhradou môže byť prekrývanie bazéna v dobe, keď ho nepoužívame, ochrannou fóliou.

6. Čistenie okolia bazéna

Aby nedošlo k prílišnému zanášaniu vody v bazéne a tým aj zaťažovaniu filtračného zariadenia, je vhodné upraviť tiež okolie bazéna tak, aby ste pri vstupe do neho zbytočne nezanášali špinu a nečistoty. Vhodné je mať pri bazéne sprchu, ktorú použijeme pred každým vstupom do bazéna.

7. Solárny ohrev vody

Pomocou solárneho ohrevu vody dosiahnete to, že starostlivosť o bazén a tiež jeho prevádzka bude lacnejšia. Pomocou solárneho ohrevu bazéna možno totiž ušetriť na nákladoch za vykurovanie vody.

8. Bazénová sieťka

Okrem kefy a vysávača možno k vybratiu väčších nečistôt, akými sú rôzne vetvičky a pod., použiť aj bazénovú sieťku. Odporúčame bazén pomocou sieťky vyčistiť najlepšie každé ráno ešte pred tým, než do neho vstúpite.

9. Zazimovanie bazénu

Vo chvíli, keď už počasie nedovoľuje sa kúpať, je na čase bazén zazimovať. V prvom rade to znamená vypustenie vody, vyčistenie vnútrajšku aj okolia bazénu pomocou dezinfekčných prípravkov a v ideálnom prípade aj jeho zakonzervovanie tak, aby do neho počas zimy nepadal sneh a nečistoty. V prípade nafukovacích alebo demontovateľných bazénov dôkladne očistený bazén odkladáme na chránené suché miesto.

10. Riadiť sa radami od predajcu

Na každý bazén sa vzťahuje niekoľkoročná záručná lehota. Aby bazén vydržal mnoho rokov, je však nutné riadiť sa podľa pokynov, ktoré u daného produktu uvádza výrobca či zriaďovateľ bazéna. Záleží tiež na tom, aké druhy bazénov sú na záhrade využité.

 

Bazény a príslušenstvo k bazénom

Bazény

Vírivé bazény

Bazénové filtrácie

Bazénová chémia a sady chémie

Solárne plachty

Solárny ohrev bazénov a vody

 Solárne sprchy

Zastrešenie bazénov

Testery na pH a plaváky

Podložky pod bazény

Krycie plachty na bazény

Bazénové fólie

Vodoinštalačný material

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže