Starostlivosť o trávnik

Aj keď sa možno zdá, že trávnik je jeden z najľahšie udržiavaných zelených plôch v našej záhrade, vyžaduje si našu celoročnú pozornosť a starostlivosť. Dodržiavaním nasledujúcich pravidiel sa budete tešiť z krásneho, zdravého trávnika veľmi dlho.

Kosenie

Tento najčastejší a najznámejší úkon pri starostlivosti o trávnik je pre záhradkárov samozrejmosťou. Aká kosačka je však pre Vašu záhradu najvhodnejšia, sa môžete prečítať v článku Ako vyberať kosačku. V našich podmienkach je vhodné kosiť 1-2 krát týždenne na výšku 3,5 až 4,5 cm. Počas horúcich letných mesiacov zvýšime výšku kosenia o 1-2 cm. Zabránime tak nadmernému odparovaniu vlahy z pôdy, ktoré je nevyhnutná pre zdravý zelený trávnik. Ak odchádzame z domu na dlhšiu dobu, odporúča sa trávnik nechať podrásť ešte o niečo viac, aby sme tak dosiahli lepšiu odolnosť trávnika voči prípadnému nedostatku vlahy. Dôležité je, aby mala kosačka možnosť zberu pokosenej trávy a mala stále ostrý nôž, prípadné vreteno (záleží na tom, či používame rotačnú alebo vretenovú kosačku).

 Hnojenie

Jedným zo základných tajomstiev krásne zeleného trávnika je jeho hnojenie. Trávnik po častom kosení a odoberaní odumretých častí po niekoľkých týždňoch vyčerpá dostupné živiny z pôdy, mení farbu, žltne, je viac náchylný na choroby. Kvalitné hnojivo na trávnik dodá trávniku všetky potrebné živiny, postupné uvoľňovanie dusíka nezaťažuje životné prostredie. Na trhu je široký výber hnojív, ktoré dodávajú trávniku buď kompletnú výživu alebo len požadované látky, ktoré Vášmu trávniku chýbajú. Poniektoré granulované hnojivá dokážu uvoľňovať živiny postupne, aby bolo hnojenie trávnika rozložené v optimálnom pomere. Tento proces uvoľňovania látok môže trvať niekoľko dní až mesiacov (spravidla až 100 dní). Takto dokážete účinné zabrániť zbytočnému plytvaniu a vymývaniu hodnotných látok. Niečo na tom v konečnom dôsledku ušetríte a nezaťažuje zbytočne ani životné prostredie. Trávnik nikdy nehnojíme ručne, ale používame špeciálne vozíky, ktoré hnojivo rozhadzujú po ploche pravidelne.

  Zavlažovanie

Hocijaký trávnik je v podstate samostatne žijúca sústava, ktorá k svojmu životu nutne vyžaduje dostatok vody a živín. Nie je to iba o nadzemných častiach. Dôležitá je dostatočne rozvinutá koreňová sústava trávnika. Iba dostatočným zavlažovaním koreňov zabezpečíte správnu starostlivosť o trávnik. Na to, aby sme mali trávnik zdravý a stále zelený sa nemôžeme spoliehať na dažďovú zálievku. V horúcich letných dňoch by nám trávnik pravdepodobne vyschol. Možnosťou je zalievať trávnik ručne krhlou alebo hadicou. Tento spôsob je však časovo náročný a navyše dochádza k nerovnomernej zálievke. manuálne zavlažovanie, pri ktorom si všetko doslova odnosíte, ešte nikdy nikoho nezradilo, no jeho najideálnejšie využitie je hlavne v menších záhradkách. Najkomfortnejším spôsobom je automatické zavlažovanie. To môže byť formou klasických povrchových rozstrekovačov alebo aj pomocou zabudovaných systémov pod povrchom. Ide však o trošku drahšie riešenie, ktorého inštalácia má väčší význam hlavne pri rozľahlejších priestranstvách.

 Hnojenie a postrekovanie produ burine  

Samozrejme, ide to aj bez postrekov. No k dokonalému trávniku sú takmer nevyhnutnosťou aj postreky. Skúste dopriať svojmu trávniku preventívne dávku širokospektrálnych fungicídov a predídete mnohým problémom. Častou nepríjemnosťou je výskyt nežiaducich rastlín do trávnika, v mnohých prípadoch ide o ďatelinu alebo púpavu. V prípade malého výskytu môžete tieto rastliny vyrezať, ak je situácia vážnejšia, pomôžu vám selektívne herbicídy.

 Regenerácia

V jarných mesiacoch, miernom obschnutí pôdy začíname s prípravou trávnika na novú sezónu. Pomocou hrablí odstránime z trávnika opadané lístie, konáre a odumreté časti. Odumreté časti tráv, pokosené steblá a ostatný biologický materiál spôsobujú vytvorenie vrstvy, cez ktorú len veľmi ťažko prenikajú živiny, vlaha a vzduch. Táto vrstva je živnou pôdou pre rôzne hubové ochorenia. Preto je musíme každoročne odstrániť vertikálnym prerezaním, tzv. vertikutáciou. Táto práca sa vykonáva pomocou vertikutačných hrablí alebo pomocou motorových vertikutátorov. Po vertikutácii je vhodná aplikácia štartovacieho hnojiva a oprava poškodených miest, či už prísevom regeneračnej trávnej zmesi, alebo výmenou starého trávnika za nový. Po zimnom období sú na povrchu trávnika drobné nerovnosti spôsobené mrazom, ktoré povalcujeme valcom.

Starostlivosť o trávnik

 - Zavlažovanie

Rozmetač hnojiva

Trávnikové doplnky

Prevzdušňovače

Kosačky

Krovinorezy a vyžínače

Orezávač okrajov trávnika

Postrekovače

Nožnice na trávu

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže