Výber grilu

Nielen bylinky a marinády, chuť grilovaného mäsa môže ovplyvniť aj výber grilu - respektíve brikiet či uhlia, na ktorých grilujeme. Ponuka je naozaj široká. Aký gril si na záhradu zaobstarať? Gril je investíciou do záhrady na niekoľko rokov, preto by sme mali starostlivo zvážiť, aký je ten pravý pre nás.


Skôr ako si vyberiete gril, mali by ste si odpovedať na nasledujúce otázky:

Ako často budete gril používať?

Kde budete gril používať? (záhrada, chata, balkón, loď, karavan...)

Budete chcieť / potrebovať gril často prevážať?

Ako veľmi je pre Vás dôležitá obstarávacia cena grilu?

Ako veľkú úlohu hrá rýchlosť prichystanie grilu na grilovanie?

Chcete grilovať, ale nemáte na to dostatok času?

Vadí Vám manipulácia s popolom a rozžeraveným dreveným uhlím?

Máte obavy z používania plynovej fľaše alebo elektriny?

Je pre Vás dôležitejší proces vlastného grilovania, či iba konečný výsledok?

Ste pyšný na to, ako dokážete zapáliť a regulovať žiar rozžeraveného uhlia?

Máte radi atmosféru žeravého dreveného uhlia, jeho praskanie a posedenie s priateľmi okolo grilu?

 

Na výber máme z troch druhov grilov:

grily na drevené uhlie/brikety

elektrické grily

plynové grily

 

Grily na drevené uhlie

Najbežnejším a v dnešnej dobe najpredávanejším typom grilu je záhradný gril na drevené uhlie. Tomu bezkonkurenčne napomáha vo väčšine prípadov jeho nízka obstarávacia cena. Gril na drevené uhlie dodáva mäsu charakteristickú vôňu, kvôli čomu je u väčšiny z nás tak obľúbený. Na druhej strane je pre jeho správne fungovanie nutné pripraviť dostatočne rozžeravené uhlie. Tiež upratovanie po grilovaní je náročnejšie a je potrebné myslieť na dostatočné zásoby drevených brikiet alebo uhlia. Na výber máme z niekoľkých typov grilov na drevené uhlie. Vodítkom pre vás môže byť cena. Čím drahšie gril, tým kvalitnejší a aj vybavenejší. Môžeme si zaobstarať kotlíkový gril rôzneho tvaru a veľkosti, s poklopom, s odkladacou plochou pre grilovacie pomôcky, rôznymi ventilačnými otvormi alebo kolieskami a pod. Na výber máme aj grily s udiarňou, ktorým sa často hovorí gril lokomotíva vďaka špeciálnemu tvaru.

Čo by nemalo grilu na drevené uhlie chýbať:

- výškovo nastaviteľný rošt

- regulácia prívodu vzduchu

- veko s ventilačným otvorom

- samostatná nádobu na popol, najlepšie nerezovú

- odkladacie plochy a rukoväte z termoplastu, ktorý je odolný vysokým teplotám

 

Elektrické grily

Elektrické grily sú ideálne pre univerzálne použitie vonku aj v interiéri. Dnes pomerne rozšírený kontaktný gril sa taktiež radí medzi elektrické grily. Rovnako ako raclette gril pomenovaný podľa syra Raclette, ktorý je vybavený malými panvičkami. Griluje sa buď pomocou teflónovej dosky, vykurovacieho telesa, či roštu. Môžete grilovať doma v byte, na balkóne, ale aj na terase a záhrade. Kdekoľvek a kedykoľvek potrebujeme. Pokiaľ práve prší a nechcete rušiť grilovanie s priateľmi kvôli zlému počasiu, bude sa gril na elektrinu skvele hodiť. Gril je pomerne malý, takže môže skvele poslúžiť pri cestovaní a môžete si ho vziať so sebou aj na dovolenku. Čistenie je veľmi jednoduché rovnako ako uloženie. Vďaka malej veľkosti sa vám vojde aj do skrine alebo poličky v linke. Nevýhodou je, že pre grilovanie potrebujete pripojenie k elektrine, čo môže byť pri záhradnom grilovaní na osamelej chalupe bez elektriny niekedy problém.

Čo by nemalo chýbať elektrickému grilu:

- variabilné nastavenie teploty

- svetelná indikácia grilu a správnej teploty

- nastaviteľná výška hornej dosky

- nepriľnavá povrchová úprava grilovacej plochy

- odnímateľnú odkvapkávaciu misku a nastaviteľný sklon spodnej dosky pre odvádzanie tuku do odkvapkávacej misky

 

Plynové grily

Plynový gril môže byť vhodným riešením pre tých, čo majú radi čisté a rýchle grilovanie bez práce a čakania. Plynové horáky, ktoré obstarávajú žiar, sú napájané propán-butánom z príslušnej tlakovej fľaše, ktorá je diskrétne schovaná. Odkvapkávajúci tuk zachytávajú žliabkami a sú odvádzané mimo plameňa, čo znamená zdravšie grilovanie. Nespornou výhodou plynového grilu je, že budete mať extrémne rýchlo ugrilované mäso. Stačí stlačiť elektronické zapaľovanie, otočiť ovládanie horákov a za pár minút máte rozpálený gril. Odpadá tak nutnosť zakladať oheň, rovnako ako starať sa o jeho udržiavanie. Ďalším bonusom je regulácia sily plameňa a rovnomerné pečenie, ktoré je zabezpečené vďaka cirkulácii vzduchu v poklope. Grilovanie sa tak stane jednoduché pre každého člena domácnosti. Môžete sa plne venovať hosťom, kým sa mäso griluje. Nevýhodou môže byť pre niekoho to, že plynové grily sú vďaka mohutnejšej konštrukcii zvyčajne drahšie na obstaranie a je potrebné dávať pozor na správnu manipuláciu. Plynový gril je tiež väčšinou o niečo priestorovo náročnejší na uskladnenie a premiestňovanie.

Čo by nemalo chýbať plynovému grilu:

- jednoduché zapaľovanie každého horáka

- pripojenie na propán-butánovú fľašu, ktoré nie je vždy súčasťou výrobku

- samostatný plynový horák

- kvalitný materiál horáku (najlepšie nerez)

- odkladacie priestory na náradie

 

Grilovanie

Grily na drevené uhlie/brikety

Elektrické grily

Plynové grily

Príslušenstvo

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže