Výber kosačky

V súčasnosti existuje na trhu široký sortiment kosačiek. Ako sa však vyznať v tak širokej ponuke a vybrať si tú najvhodnejšiu pre Vašu záhradu? Kosačka patrí medzi najexponovanejšie záhradné stroje v sezóne, preto by ju mal nakupujúci starostlivo vyberať a voliť kvalitu (pokiaľ nechce meniť kosačku každý rok).

V prvom rade si musíme rozmyslieť, na aký účel budeme kosačku potrebovať:

- akú veľkú rozlohu má pozemok, ktorý bude kosený;

- ako je členitý;

- aký má terén a podobne.

Na väčšie a členité pozemky rozhodne volíme benzínové kosačky, na malých predzáhradkách nájde uplatnenie elektrická kosačka, robotická kosačka, či ručná vretenová kosačka.

 

Podľa typu pohonu a spôsobu využitia rozdeľujeme kosačky na:

Benzínové kosačky

benzínové kosačky sú vhodné tam, kde nemáme prístup k elektrickej energii. Poradia si aj s mierne nerovným terénom a vyššou, hustejšou trávou. Majú dlhú životnosť a jednoduchú obsluhu.

 

Elektrické kosačky

Jedná sa o kosačky vhodné na údržbu nízkeho trávnika, napríklad okolo domu, kde máme pohodlný prístup k elektrickej energii. Výhodou je nehlučný a ekologický pohon, jednoduché ovládanie, nízka váha a minimálne nároky na údržbu. Často sú obľúbené aj vďaka nižšej cene.

 

Akumulátorové kosačky

Podobne ako elektrické aj akumulátorové kosačky sú tiché, ekologické a nenáročné na údržbu, avšak výhodou je, že pri kosení nezavadzia žiaden kábel. Vhodné sú pre malé a stredne veľké záhrady.

 

Robotické kosačky

Pri tomto type kosačky sa majiteľ nemusí namáhať kosením. Kosená plocha je vymedzená vodiacim káblom, ktorý je umiestnený pod povrchom kosiacej plochy. Tieto kosačky sú určené predovšetkým na nízky trávnik na rovinatej ploche.

 

Vretenové kosačky

vretenové kosačky môžu byť buď s motorovým alebo ručným pohonom. Kosenie prebieha pomocou točiaceho sa vretena. Ručná vretonová kosačka je ideálna pre ekologické kosenia napr. pred záhrad.

 

Bubnové kosačky

Je to skvelý pomocník na kosenie vysokej prerastenej trávy. Poradí si s trávou vysokou až 150 cm a s členitým, nerovným a svahovitým terénom. Takúto kosačku využijete predovšetkým na kosenie veľkých plôch ako sú sady, či lúky.

 

Mulčovacie kosačky

Mulčovanie je ekologický a praktický spôsob starostlivosti o Váš trávnik. Počas kosenia sa odrezky v žacom ústrojenstve rozvíria a viackrát nadrobno posekajú. Vzápätí padajú späť na trávnik až na zem, kde najprv poskytujú trávniku potrebnú vlhkosť a neskôr, keď zhnijú, slúžia ako hnojivo. Mulč chráni trávnik taktiež pred silným slnečným žiarením.

 

Lištové kosačky

Kosenie prebieha pomocou prednej lišty vhodnej na vysoký a hustý trávnik.

 

Strunové kosačky

Kosačky alebo inak vyžínače na strunovom princípe sú ideálne do kombinácie s iným typom kosačky. Napríklad na kosenie záhrady môžete využívať rotačnú kosačku, s ktorou rýchlo a dobre pokosíte celý trávnik a na horšie dostupné miesta použijete strunovú kosačku.

 

Traktorové kosačky

Rýchlo a kvalitne kosíte z pohodlia sedadla. Najlepšie modely majú množstvo funkcií pre najkvalitnejšie a najpohodlnejšie kosenie. Ide napríklad o možnosti mulčovania, tempomatu, systému Easy Memo, ktorý si pamätá nastavenie výšky kosenia, palubný počítač, hydrostatickú prevodovku, elektromagnetické spínanie kosačky, nastaviteľné sedadlo a množstvo ďalšieho.

 

Parametre kosačky:

Motor kosačky

Ide o najdôležitejší parameter kosačky. Čím väčšia plocha sekaného trávnika, tým potrebuje kosačka väčší záber noža, silnejší motor alebo poháňané kolieska (takzvaný pojazd). Pri pravidelnom kosení trávnika v malej záhrade nám postačí kosačka s výkonom okolo 3 PS. Pri kosení náročného terénu s vysokou trávou by sme mali zvážiť kúpu kosačky s výkonom 5-6 PS. Nepodceňujte tento údaj na kosačke, ide totiž o parameter, od ktorého sa vyvíja výkon, údržba, štartovanie, ale aj životnosť kosačky.

Šírka záberu

Dôležitá je takisto šírka záberu kosačky. Niektorí výrobcovia však neuvádzajú šírku kosenej plochy ale šírku kosačky, dávajte si na to pozor. Nasledujúce údaje Vám pomôžu zorientovať sa v šírkach záberov kosačky vzhľadom k rozlohe odporúčanej kosenej plochy.

32 cm- 200 m2

40 cm- max 350 m2

40–45 cm- 500 m2

45–53 cm- 1 000 m2

53 cm a viac- 1 000 m2

Krútiaci moment

Všeobecne platí, že čím budeme kosiť vyššiu trávu, tým budeme potrebovať vyšší krútiaci moment. Kosačka ešte zvládne pokosiť trávnik, ak je jeho výška približne dvojnásobne vyššia ako je údaj krútiaceho momentu.

Obal kosačky

plastové- najlacnejší no najmenej odolný obal. Použitý je najmä u malých kosačiek na elektrický pohon. Vhodný je pre kosačky s nízkou záťažou. Pri veľkej záťaži sa deformuje a dochádza k poškodeniu ostatných súčiastok a následným škodám celého stroja.
plechové- (z oceľového plechu) - používaný pre kosačky strednej triedy, využíva sa najčastejšie. Je pevnejší a odolnejší ako plastový obal a vhodný na stredne náročný terén.

zliatiny hliníka- najkvalitnejšie kosačky bývajú práve zo zliatin hliníka. Sú pevné, odolné a predovšetkým ľahké.

Obsluha

Pri výbere kosačky nezabúdajte na spôsob obsluhy. Pri častom kosení potrebujete kosačku, ktorá má nastaviteľné ergonomické rukoväte, inak Vám počas kosenia hrozia bolesti chrbtice a rúk. Samozrejmosťou by mala byť regulácia sečnej výšky a u kosačiek s pojazdom pojazdná rýchlosť.

Kolieska

Kvalitná kosačka by mala mať kolieska s guľôčkovým ložiskom. Pravidlom je- čím väčšie kolieska, tým lepšie. Plastové kolieska majú kratšiu životnosť, sú horšie ovládateľné a majú problémy so zatáčaním, kosačka s takýmito kolieskami je však viditeľne lacnejšia.

Výbava

Pod výbavou sa rozumie hlavne zberný kôš. Mali by ste prihliadať na jeho objem a možnosť odobrania. Výhodou je možnosť určiť, či sa bude pokosená tráva vyberať- z boku, zozadu alebo do koša. Niektoré kosačky majú na výber všetky možnosti, mnoho je vybavených aj funkciou "mulčovanie," čo znamená, že tráva sa rozseká na drobné časti, ktoré potom v trávniku slúžia ako výživa. Mulčovanie je vhodné pre nízky trávnik do cca 2,5cm.

Údržba

Tak ako každý stroj, aj kosačka si vyžaduje menšiu, či väčšiu údržbu. Samozrejmosťou je dopĺňanie benzínu a oleja, ale aj kontrola sviečky, filtra, znečistenia vnútorného priestoru trávou a v neposlednom rade sa vždy treba ubezpečiť o dobrom držaní všetkých častí, skrutiek, krytov a pod., ktoré sa môžu otrasmi uvoľniť. Pred zimou nezabúdame vyliať zvyšok benzínu z karburátora, podľa potreby vymeniť olej a vzduchový filter. Takisto je potrebné pravidelne čistiť nôž, nabrúsiť a vyvážiť ho.

Príslušenstvo ku kosačkám 

 

Starostlivosť o trávnik

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže