Čas 3.4.2024 14:15
Autor Pavol

7 krokov ako vybrať záhradnú kosačku

Sezóna kosenia trávy je jedno z najdlhších období v záhradných aktivitách. So starostlivosťou trávnika začínate už v jari a končíte krátko pred zimou.

Aby ste mali Váš trávny koberec vždy zelený, je potrebné okrem zavlažovania pravidelne upravovať výšku trávnika. Kosenie trávnika si vyžaduje výber kosačky, ktorá náležite splní všetky potreby. Či premýšľate nad svojou prvou kúpou záhradného prostriedku alebo ste sa rozhodli vymeniť starý stroj za nový, musíte si uvedomiť zopár vecí.

Záhradná kosačka bude najbližšie mesiace (aj roky) jeden z najdôležitejších prvkov pri starostlivosti Vášho trávnika. Preto si pred kúpou zodpovedzte tieto otázky: 

1. Metóda kosenia

Pri výbere kosačky sa môžete stretnúť s dvomi základnými typmi kosenia. Väčšina kosačiek disponuje rotačným mechanizmom kedy sa nôž v horizontálnej polohe otáča okolo vlastnej osi. Takéto kosačky poskytujú dobrý strih aj pri kosení dlhšej a hrubšej trávy. Nôž kosačky je odolnejší voči poškodeniu.

Na druhej strane máme vretenové kosačky, ktoré zabezpečia kvalitnejší jemný strih kosenia. Tento typ dokáže pokosiť trávu oveľa kratšie bez poškodenia trávnika. Často ide o kosačky bez pohonu, kedy si musíte vystačiť s vlastnou fyzickou silou.

(Pohľad na nože kosačky: rotačný mechanizmus vs vretenová kosačka)

2. Aký veľký je Váš trávnik?

Výberom kosačky, ktorá je navrhnutá pre veľkosť Vášho trávnika si zabezpečíte jednoduchšie, rýchlejšie a pohodlnejšie kosenie. Čím je plocha na kosenie väčšia, tým väčšiu a silnejšiu kosačku potrebujete.

Ak ste majiteľom malého trávnika s prístupom elektrickej prípojky, určite si pozrite ponuku elektrických kosačiek. V prípade, že ide o trávnik väčších rozmerov, kde by Vás obmedzoval napájací kábel máte možnosť výberu z kosačiek akumulátorových alebo benzínových, kedy nie ste limitovaný na väčšiu vzdialenosť.

Pre naozaj veľké plochy, kedy uvítate aj pohodlie pri práci sú tu záhradné traktory, ktoré sú charakteristické veľkým záberom a v porovnaní s klasickými kosačkami ušetria veľa času.

Potrebné je pozerať aj na veľkosť zberného koša, či na pracovný záber, vďaka čomu sa viete lepšie orientovať. Pri výbere, sa často odporúča 42 cm záber na kosenie trávy s plochou do 300m2.  Kosačky so záberom 49 cm sú vhodné pre plochy okolo 600m2 a záber 56 cm si dokáže poradiť s plochou aj do 1000m2. Jednoduchý vzorec hovorí, že čím je pracovný záber väčší, tým menej času strávite kosením.

Ak má Váš trávnik zložite tvary a množstvo prekážok, ako sú napr. kvetinové záhony, ktoré musíte obísť, rátajte s tým, že so strojom bude potrebné často manévrovať. V takomto prípade, je vhodné premýšľať nad ľahším strojom s menšou šírkou záberu, s ktorým to hravo zvládnete.

3. Čo s pokosenou trávou?

Máte v podstate 3 možnosti. Kosačky Vám poskytnú funkciu zberu, vyhadzovania (bočného alebo zadného) a mulčovania.

Trávu môžete zbierať do koša a následne ju vyniesť na jedno určené miesto. Z takejto pokosenej trávy záhradkári vytvárajú kompost.

Funkcia vyhadzovania Vás odbremení od potreby naplniť zberný kôš a ušetrí množstvo času. Toto sa praktizuje aj keď je tráva príliš dlhá na mulčovanie. Ak Vám nezáleží na vzhľade trávnika a trávu nemáte v pláne odnášať do záhradného odpadu, je toto ideálny spôsob kosenia.

Správne vykonané mulčovanie zanechá na trávniku rovnako dobrý povrch ako keby ste pokosenú trávu zbierali. Metóda mulčovania sa zakladá na kosení trávy na veľmi malé kúsky, ktoré sa rýchlo rozložia a fungujú ako prírodné hnojivo pre zlepšenie kondície Vášho trávnika.

Pravdaže existujú kosačky, ktoré umožňujú kombináciu týchto vlastností (2v1 alebo 3v1).

(Funkcia bočného vyhadzovania vs zberný kôš)

4. Čo bude kosačku poháňať?

Jedna z najčastejších a najdôležitejších otázok pri výbere akéhokoľvek záhradného stroja.

Benzínové kosačky disponujú s výkonným motorom, vďaka čomu ide o favorita pre prácu na rozsiahlejších plochách. Sú vhodné pre všetky druhy trávnikov a dokážete s nimi takmer bez obmedzenia kosiť plochy na väčšiu vzdialenosť.

Kosačky s akumulátorovým napájaním sú dôkazom, že táto technológia sa za posledné roky posunula míľovými krokmi vpred. Rovnako nie ste obmedzení na vzdialenosť kosenia. Oproti prvému typu sú ľahšie a menej hlučnejšie. Vyžadujú si menej údržby ako motorové kosačky. Výhodou môže byť aj to, že ak si zakúpite viac zariadení od jedného výrobcu, môžete rovnakú batériu využívať na viacero činností. Pred kúpou sa ale uistíte, že batéria je naozaj kompatibilná so strojom a rovnako prihliadajte aj na dĺžku pracovného výkonu batérie.

Pri menších trávnikoch a s možnosťou elektrického napájania je možnosť elektrickej kosačky, ktorá je tichšia, ekologickejšia, ľahšia k manipulácii a nenáročná na údržbu. Pri kúpe pozerajte na dĺžku pripájacieho kábla, prípadne si zaobstarajte predlžovací kábel.

5. Štartovanie kosačky, kosačka s pojazdom alebo bez pojazdu?

Pri benzínových kosačkách je najbežnejším spôsobom štartovania motora ručný štart. Princíp spočíva v potiahnutí štartovacieho lanka, vďaka čomu motor stroja nakopnete. Druhým, pohodlnejším spôsobom je elektrický štart, pri ktorom vstavaná batéria vytvorí potrebné množstvo energie k naštartovaniu. Vám už stačí stlačiť len jeden gombík.

Ďalším uľahčujúcim prvkom o ktorý majú zákazníci záujem je pojazd kosačky. Najmä pri kosení väčších plôch to oceníte. Ak máte členitejší povrch, prípadne plocha na kosenie je vo svahu, pojazd Vám ušetrí veľa síl.

Ak hľadáte ešte vyšší stupeň pohodlia pri kosení, určite si pozrite ponuku robotických kosačiek.

(Ručný štart kosačky vs elektrický štart)

6. Je značka dôležitá?

Zákazníci si často vyberajú produkty aj na základe značky. Toto nákupné správanie má viacero opodstatnení. Môže ísť o povedomie verejnosti, kedy si danú značku spájajú s najvyššou kvalitou. Rovnako daný výrobca môže mať zákaznícky servis na vysokej úrovni, či ponúka možnosť predlženej záruky na stroj. Ak výrobca dokáže poskytnúť náhradné diely, viete, že v prípade poruchy komponentu nemusíte hneď zakúpiť nový stroj.

Na druhej strane je dobre sa orientovať aj na základe značky, ak už doma máte produkt od jedného výrobcu. Napríklad, ak ste majiteľom akumulátorového fukára lístia, či akumulátorového vertikutátora, tak si viete zakúpiť kosačku, ktorá je kompatibilná s batériami, ktoré už dávno vlastníte.

7. Starostlivosť o kosačku

Po každom kosení je ideálne kosačku očistiť od zvyšku pokosenej trávy. Najvhodnejšie je zvyšky odstrániť špachtľou mechanicky. Kosačku čistite pri miernom náklone tak, aby ste zabránili vytečeniu oleja. Nemali by ste ju stavať na bok v uhle 90°.

Pri benzínových strojoch pravidelne dolejte palivo a rovnako skontrolujte hladinu oleja a podľa návodu dolejte potrebné množstvo.

Väčšie poruchy alebo zložitejšiu servisnú kontrolu nechajte na certifikovaný servis, ktorý Vám nastaví kosačku do správneho chodu.

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže