Bazénová chémia

Na prvý pohľad sa môže zdať, že udržať vodu v bazéne priezračne čistú po celú sezónu je náročný proces a vyžaduje si veľa práce a času. Tajomstvo sa skrýva v používaní kvalitného filtra a bazénovej chémie, vďaka ktorej si vodné radovánky užijete plnohodnotne.

Problémom je, že vodu vo všetkých typoch bazénov znečisťujú nielen mechanické nečistoty (tie ľahko odstránite pomocou účinnej filtrácie, vysávačov a sieťok), ale aj rôzne prírodné mikroorganizmy v podobe rias, baktérií či vírusov. A práve bazénová chémia, správne volená a dávkovaná, vzniku mikroorganizmov spoľahlivo zabráni alebo ich zničí.

Hodnota pH

Základným pravidlom je kontrola pH raz týždenne a kontrola optimálnej koncentrácie chlóru. Počas horúcich letných dní odporúčame kontrolovať tieto hodnoty až dvakrát týždenne. Kontrola týchto hodnôt je dôležitá aby sme predišli hygienickej závadnosti vody. Hodnota pH sa pohybuje v rozmedzí 1-14, kde neutrálny roztok má hodnotu pH 7. Nižšie číslo znamená, že voda je kyslá, vyššie hodnoty značia zásaditosť. Ideálna hodnota pH pre bazén je 6,8-7,2. vyššie pH spôsobuje zakalenie vody minerálmi, vodným kameňom a iných zrazenín, je až nepríjemne cítiť po chlóre. Nižšie pH zas vedie k hrdzaveniu kovových častí bazéna. Nesprávne pH môže dráždiť oči a pokožku. pH taktiež ovplyvňuje rozpustnosť bazénovej chémie.

Hodnotu pH zistíme testermi. Do vzorky vody pridávame chemikáliu ktorá zmení farbu vody. Jej porovnaním s farebnou stupnicou vieme potom určiť hodnotu pH. Ak je hodnota vyššia ako 7,2, použite prípravok pH-, ak je pH nižšie ako 6,8, použite prípravok pH+. Vždy na ďalší deň skontrolujte pH a ak voda nemá potrebnú hodnotu, postup opakujte.

Dezinfekcia vody

Dezinfekcia vody slúži na zbavenia sa mikroorganizmov vo vode. K tomu nám pomáha chlór. Koncentráciu chlóru preto kontrolujeme minimálne 1x týždenne pri vysokých teplotách a častom používaní dvakrát. Pred meraním tejto hodnoty vždy skontrolujte najprv hodnotu pH a v prípade potreby ju upravte. Pre bežné chlórovanieje najjednoduchšie používať pomaly rozpustné chlórové tablety. Tie zaručia pomalé uvoľňovanie a správnu hladinu chlóru. Na výber máte z bežných, chlórových tabliet alebo tzv. trojzložkových, ktoré sú účinnejšie. Jedná sa o tablety, ktoré sa aplikujú pomocou dávkovača chlóru (ide o plavák, ktorý voľne pláva na hladine). Bežná hodnota voľného chlóru, ktorá pre ľudský organizmus nie je nijako dráždivá, je 3 mg/l. Až jeho reakciou s organickými nečistotami (pot, moč) vzniká tzv. viazaný chlór, ktorý je dráždivý a vytvára silný zápach za chlórom. Jeho odstránenie sa zabezpečuje zvýšením množstva chlóru, čím sa rozloží viazaný chlór na voľný a dusík, ktorý z vody vyprchá.

Alternatívou je aj  bezchlórové ošetrenie bazénovej vody na báze aktívneho kyslíka. Táto rada je šetrnejšia k ľudskej pokožke aj organizmu najmä u detí a osôb s citlivou reakciou na chlór. Jej použitie je rovnako jednoduché ako použitie chlórových prípravkov. Pomaly rozpustné tablety pre komplexné ošetrenie vody, používajú sa v kombinácii s prípravkom Aquamar Aktivátor. Po ponorení tablety do vody dochádza k jej postupnému rozpúšťaniu, kedy sa uvoľňuje účinná zložka, ktorá oxiduje nečistoty prítomné vo vode.

 

Prípravky proti riasam

Pri pravidelnom udržiavaní optimálnej hodnoty pH a chlóru, by sa nám nemalo stať, že sa v bazéne vytvoria riasy. Avšak riasy sú častým problémom pri starostlivosti o bazén. AQuaMar Super Shock je superaktívny dvojzložkový prostriedok proti už narasteným riasam. Bublinky stúpajúce k hladine strhávajú a nabaľujú na seba riasy a vynášajú ich so sebou na hladinu. Zničené riasy z hladiny odstráni skimmer. Pred použitím nazabudnite skontrolovať hodnotu pH, ktorá má byť v rozmedzí 6,8-7,2.  Voda bude čistá už šesť hodín po aplikovaní prípravku.

Vyznať sa v presnom dávkovaní bazénovej chémie, môže byť niekedy dosť komplikované. Pomôcť Vám k tomu môžu digitálne váhy, určené pre bazénovú chémiu. Vďaka tejto váhe je dávkovanie chémie jednoduché a hlavne presné, takže sa Vám nemôže stať, že bazén napríklad prechlórujete.  Ak budete dodržiavať pravidlá správneho dávkovania bazénovej chémie, nemôže sa Vám stať, že sa úspech nedostaví a Vy sa budete tešiť krištáľovo čistej vode. Prajeme Veľa šťastia!

 

Bazény a bazénová chémia

 

Bazény

Bazénová chémia

Sady chémie

Testery pre pH a plaváky

Čistenie bazénov a vody

- Príslušenstvo k bazénom

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže