Zazimovanie záhradnej techniky
Po aktívnych a občas namáhavých obdobiach vo Vašej záhrade sa blíži sezóna oddychu. Tak ako ho doprajete pôde, ktorá Vám venovala plody Vašej práce, nezabudnite na techniku, vďaka ktorej bola táto práca omnoho jednoduchšia. V záverečnej fáze kalendárneho roka ostanú záhradné stroje bez aktivity. A ak chcete v nasledujúcom roku ušetriť čas a peniaze, je veľmi dôležité, aby ste všetky stroje správne zazimovali.
Každý typ záhradnej techniky vyžaduje trošku iný prístup. My Vám prinášame jednoduchý prehľad, na čo myslieť pri chystaní Vašich pomocníkov na zimný spánok.
Prázdna nádrž a výmena oleja
Pri benzínových strojoch sa často stáva, že po poslednej aktivite sa zabudne vyprázdniť palivová nádrž. Benzín obsahujúci etanol môže v zime zhustnúť a poškodiť stroj. Z tohto dôvodu je správne, aby ste ju vyprázdnili. Ak ste pri poslednom dolievaní neodhadli množstvo, nechajte stroj na voľnobehu pokiaľ nebude nádrž prázdna. V prípade, že v nej ostane benzín, použite palivový stabilizátor.
Rovnakým prehreškom, za ktorý nebudete v jari nadšení je zanedbanie výmeny oleja. Aby ste zabránili koróziám, nalejte čerstvý olej do motora podľa návodu od výrobcu.
Údržbou filtra sa vyhnete vyššej spotrebe paliva, či nižšiemu výkonu. V tomto prípade môžete filter vymeniť kus za kus (pri jednorazových papierových). Niektoré modely obsahujú filtre molitanové, ktoré dokážete oprať vo vode so saponátom, následne ho vysušíte, nanesiete pár kvapiek oleja (pozor, aby ste to neprehnali) a znovu ho viete použiť.
Čistota je veľmi dôležitá a mali by ste ju dopriať aj záhradným strojom. Dôkladne odstráňte zvyšky trávy a nečistoty. Skontrolujte brzdy, či nože a uistite sa, že nič nie je poškodené. Myslíte na to hlavne pri kosačkách (pravdaže aj pri ostatných strojoch), ktoré sú najviac zanesené trávou. Vlhká tráva vedie ku korózii a následnému poškodeniu kľúčových častí.
Pri reťazových pílach nabrúste reťaz a nechajte ju vyprať vo vhodnom oleji. Nezabúdajte ani na sviečku, ktorá slúži na bezproblémový štart. Kontakty očistíte brúsnym papierom. Výmena je ideálna aspoň raz ročne.
V prípade, že súčasťou stroja je elektrický štartér alebo iný elektrický komponent, odpojte batériu a uskladníte ju na suchom mieste.
Elektrický stroj odpojte od siete
Čo sa týka strojov poháňaných elektrickou energiou, je potrebné myslieť najmä na odpojenie od siete. Nebolo by šťastným riešením ponechať kábel stroja zapojený v zástrčke počas najchladnejších mesiacov. Pri odpájaní je potrebné skontrolovať aj stav kábla a zástrčky, prípadné poškodenie je vhodné čo najskôr odstrániť.
Čistenie stroja je rovnaké ako pri benzínových typoch. Taktiež, na prečistenie motora alebo ventilátora si môžete pomôcť s kompresorom. Postarajte sa aj o lanká a ložiská. Tie je vhodné premazať olejom.
Uistíte sa, že je celý elektrický stroj vysušený a následne ho skladujte v suchom prostredí aby sa predišlo zbytočnému vzniku vlhkosti a korózii.
Batériu nabite naplno
Stroje na báze akumulátorového napájania je potrebné pred zazimovaním odpojiť od batérie. Batériu nabite naplno a skladujte na suchom mieste. Je veľmi dôležité, aby ste akumulátor uložili do teplotne ideálneho prostredia. Odporúčame batériu uložiť niekde v dome, kde teplota neklesne pod 5°C.
Ohľadom čistenia a uskladnenia sa budeme opakovať z predchádzajúcich riadkov. Odstrániť zvyšky trávy a nečistoty, naolejovať niektoré komponenty, či uskladniť v suchu.
Vyzerá to úplne jednoducho a ušetríte si starosti do budúcna. Ak sa budete riadiť týmito krokmi, verte, že sa v jari poďakujete sami sebe.