Čas 19.4.2024 9:27
Autor Správca

Výber kultivátora: Zlepšíte kvalitu pôdy v záhrade

Pokiaľ si vážite svoj čas a úsilie v záhrade, určite oceníte pomoc správneho záhradného kultivátora. Máte v pláne venovať čo najlepšiu starostlivosť pôde, vďaka ktorej budete pestovať zeleninu, kvety a iné rastlinstvo? Tak v tomto prípade je potrebné zvážiť niekoľko faktorov pre správny výber záhradného kultivátora.

Veľkosť záhrady a typ pôdy

Nie je kultivátor ako kultivátor. Tieto stroje (rovnako ako väčšina záhradných strojov) sú stavané na rôzne rozlohy. V prípade, že počas sezóny sa potrebujete popasovať s naozaj veľkým pozemkom, mali by ste sa poobzerať po silnejšej mašine, ktorá svojím výkonom dostatočne uľahčí prácu. Hovoríme o benzínových kultivátoroch, ktoré disponujú výkonným motorom a ľahšie si poradia s tvrdšou pôdou.

Na druhej strane, ak plánujete výsadbu na malom pozemku a pôda je mäkšia, môžete premýšľať po slabších strojoch, ktoré odvedú spoľahlivú prácu.

Typ pohonu

Asi najdôležitejší prvok pri výbere stroja je sila, ktorou bude kultivátor poháňaný. Tu musíte mať na pamäti, že stroje so spaľovacím motorom patria medzi „silákov“ vo svojej kategórii. Benzínový kultivátor nie je limitovaný na rozlohu a poradí si s náročnejšími podmienkami.

Elektrický alebo akumulátorový kultivátor je ideálnou voľbou v prípade, že každoročne záhradníčite na malom priestore. V porovnaní s prvým typom sú ľahšie (jednoduchšie sa s nimi manipuluje), menej hlučné a ide o ekologickejšiu voľbu. Tým, že do ovzdušia nevypúšťajú žiadne emisie, je možné s nimi pracovať aj v skleníkoch. Akumulátorové kultivátory k tomu nemajú obmedzenie pre prácu na väčšiu rozlohu, keďže nevyžadujú pripojenie k elektrickej sieti.

Pracovný záber kultivátora

Tento aspekt úzko súvisí s veľkosťou obrábanej pôdy. V prípade väčšej rozlohy pozemku určite potrebujete širší pracovný záber. Ušetríte si tým pracovný čas a tiež Vaše sily. Šírke záberu zodpovedá aj počet čepelí. Výhodou pri každom kultivátore je, že s počtom môžete variovať podľa vlastných potrieb.

Pri malej záhradke Vám postačí práca s dvomi až štyrmi nožmi o pracovnej šírke 30 cm – 40 cm. Veľké polia si vyžadujú obrábacie práce aj so šiestimi čepeľami, kedy je ideálne mať po ruke stroj s pracovnou šírkou 60 cm a viac.

Príslušenstvo a možnosť ďalších aktivít

Trh s kultivátormi je veľmi bohatý a zákazník ocení ak s jedným strojom dokáže vykonať omnoho viac aktivít, než na čo bol prvotne stroj kupovaný. Z takého kultivátora je možné vyskladať aj malotraktor na orbu. Každý spoľahlivý predajca Vám dokáže odporučiť aj príslušenstvo ku koseniu vysokej trávy, odhrňovaniu snehu, či bezpečnému prevozu nákladov. Existuje množstvo ďalšieho príslušenstva, vďaka ktorému dokážete kultivovať záhradnú pôdu počas celej sezóny.

Údržba stroja

Musíte rátať ešte s nákladmi na údržbu stroja. Tie vznikajú hlavne pri doplnení základných kvapalín. O stroj je potrebné sa postarať zakaždým po ukončení záhradných prác. Minimálna starostlivosť pozostáva z očistenia stroja od prachu a iných nečistôt. Dbajte aj na očistenie vetracích otvorov a vzduchového filtra. Pri väčších poruchách je potrebné stroj zaviesť na kontrolu do certifikovaného servisu.

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže