Čas 21.7.2023 13:48
Autor Pavol

Záhradné hadice

V období sucha a vysokých teplôt je pravdepodobnosť zvýšenej aktivity zavlažovania, či plnenia vodných nádrží vysoká. Vegetácia vo Vašej záhradke, ale aj Vaše telo potrebujú v týchto mesiacoch pravidelný prísun vody.

Veríme, že pre správne a bezproblémové využívanie vodných zdrojov je potrebné kvalitné príslušenstvo akým je aj záhradná hadica. Či už je vaša záhradka o veľkosti parkovacieho miesta alebo za domom vlastníte plochu vhodnú k usporiadaniu festivalu, dôkladnou údržbou dokážete vytvoriť závideniaschopný raj.

A ako učiniť správny výber, aby bol Váš život opäť o niečo jednoduchší?

 

Voľte na základe vašich potrieb

Existuje viacero druhov hadíc, ktoré kategorizujeme na základe materiálu, či spôsobu využitia.

1. Vinylová – je ľahká k jednoduchej manipulácii. Tento typ je určený pre nenáročné zalievanie rastlín a potreby zavlažovania s nízkym tlakom. Variant je cenovo najvýhodnejší. Na druhej strane, pri častom využívaní očakávajte rýchle opotrebovanie a poškodenie.

2. Gumová hadica pre lepšiu odolnosť – variant s konštruktom tohto materiálu je síce tvrdší a ťažší, no vhodnejších do extrémnejších podmienok. Manipulácia oproti prvému typu je náročnejšia, ale o to životnosť pri pravidelnom využívaní je dlhšia.

3. Vystužená – ideálny typ aj na podnikateľské účely. Úroveň odolnosti zaručuje viacero vrstiev s vonkajšou sieťovinou. Ak sa na Vašej záhrade nachádza množstvo nábytku s ostrými hranami, práve táto štruktúra ochráni hadicu pred prepichnutím a iným poškodením.

4. Priemyselná na využívanie s extrémne horúcou vodou. Ide o gumený typ, ktorý disponuje poťahom odolným voči oderu a roztrhnutiu.

5. Postrekovacia/ priesaková hadica na pravidelné zavlažovanie trávnika – po celej dĺžke obsahuje otvory, cez ktoré preniká voda pod tlakom von. Kým priesaková Vám pomôže zavlažiť pôdu v bezprostrednej blízkosti hadice, postreková má za úlohu postarať sa o väčšiu plochu.

6. Rozťahovacia pre potreby mierneho zavlažovania - flexibilná, ktorá sa roztiahne zakaždým, keď v nej prúdi voda a zmršti sa do najmenšej možnej veľkosti vždy keď sa nepoužíva. Po každom použití je potrebné ju vypustiť aby sa stiahla. Ideálna na mierne zalievanie a do malých priestorov. Tento typ môže byť náchylnejší na prepichnutie a poškodenie.

7. Antimikrobiálna ochrana – hadice poskytujú vhodné podmienky pre vznik a rast plesní, húb, kvasiniek a baktérií. Ak plánujete hadicou naplniť bazén alebo počas horúčav z nej piť, určite je potrebné hľadať takú, ktorá Vás dostatočne ochráni pred nečistotami.

 

Zvážte dĺžku, priemer a kvalitu

1. Záleží na veľkosti – hadicu najčastejšie kúpite približne od 7m až do 30m. Správna dĺžka závisí od veľkosti Vášho pozemku. Ak je Vaša záhrada malých rozmerov a jednoduchého charakteru, stačí premýšľať nad krátkym variantom. V prípade, že ste majiteľom niekoľko akrového pozemku je potrebné uvažovať aj nad maximálnou dĺžkou. Pri nadrozmeroch môže byť riešením aj spojenie viacerých hadíc.

2. Priemer určíte podľa potreby tlaku – hadica s priemerom 1/2“ (1,3cm) dokáže vyprodukovať prietok vody 34L/min. Čo je vyhovujúce na nenáročné zavlažovanie. Avšak v prípade, že je to nedostačujúce, musíte premýšľať nad priemerom hadice 5/8“ (1,6cm) kde prietok vody dosahuje 64L/min. Priemerom 3/4“ (1,9cm) pretečie až 87L/min. Čím väčší je priemer hadice, tým menšia je strata tlaku na vzdialenosť.

3. Kvalitná armatúra – súbor dielov potrebných, napríklad na riadenie prietoku vody (ventily). Kvalita a pevnosť týchto komponentov je veľmi dôležitá. Ak máte v pláne obmieňať súčiastky len zriedkavo, mali by ste pozerať po mosadzných výrobkoch.

4. Výber trysky – zapojením trysky na koniec hadice, dokážete meniť spôsob prúdenia vody. Na výber je množstvo typov, vďaka ktorým dokážete korigovať prúd od rozprašovača/ hmly po jednotný silný.  Pre maximálnu flexibilitu zavlažovania si vyberte nastaviteľnú trysku. Mali by ste uprednostniť mosadznú konštrukciu pred plastovou z dôvodu životnosti komponentu.

5. Vyskúšajte si kvalitu – ešte pred kúpou, ju skúste na predajni otestovať. Vytiahnite aspoň jeden a pol metra a ohnite ju. Množstvo hadíc je prezentovaných ako bezchybných, no opak je pravdou. Otestujte niekoľko rôznych. Nájdite takú, ktorá sa jednoducho ohne a nezlomí sa.

 

Starostlivosť nie je náročná, ale dôležitá

Hadicu odkladajte na cievku, čim sa zníži riziko poškodenia a úrazov. Voľne pohodená môže ublížiť Vám aj Vašim blízkym. Obmedzíte vytváraniu sa uzlov a ostrým zakriveniam, ktoré vedú k prelomeniu. V našom e-shope nájdete bohatú ponuku statických, na kolieskach, či s možnosťou upevnenia na stenu.   

Po skončení sezóny, ešte pred prvým mrazom je potrebné hadicu vypustiť. Stačí ak nadvihnete jeden koniec a zvyšok necháte na gravitáciu. Chladné počasie môže spôsobiť popraskanie povrchu hadíc. Z toho dôvodu je potrebné ju skladovať v interiéri. Ideálne v garáži alebo v pivnici.

Technika pre dom, záhradu a dielňu

Ajtech.sk

Internetový obchod Ajtech.sk ponúka široké spektrum tovarov, profesionálny prístup a odbornú pomoc a poradenstvo pre svojich zákazníkov. Radi vám pomôžeme so správnym výberom záhradnej techniky, náradia do záhrady, zariadenia dielne či pomôcok pre domácich kutilov. 

Bonus k nákupuvýhodný bonus k zakúpenému produku

Výhodný nákuptisíce produktov v zľave každý deň

Široký sortimentširoká ponuka kvalitných produktov

Zákaznické centrumškolený personál vám vždy rád pomôže